Idź do treści strony
Zabytki
23.02.2018 11:30

Dotacje na zabytki – po naborze wniosków

16 lutego upłynął termin składania wniosków o udzielenie dotacji na prace konserwatorskie, restauratorskie lub roboty budowlane przy zabytku z terenu Olsztyna. Do Urzędu Miasta Olsztyna wpłynęły 42 wnioski, z tego 37 dotyczy zabytków wpisanych do rejestru zabytków, a 4 – niewpisanych, lecz ujętych w gminnej ewidencji zabytków miasta Olsztyna.

Przypomnijmy, że od tego roku po raz pierwszy właściciele wszystkich olsztyńskich zabytków ujętych w GEZ mogą składać wnioski o dofinansowanie opracowania dokumentacji konserwatorskiej czy przeprowadzenia prac, robót, badań przy zabytku.

Spośród złożonych tegorocznych wniosków najwięcej dotyczy remontów elewacji i dachów (łącznie 22 wnioski); pozostałe są z zakresu wykonania izolacji przeciwwilgociowej ścian piwnic, przeprowadzenia prac konserwatorskich wnętrz klatek schodowych i sporządzenia różnych dokumentacji konserwatorskich. Wnioski są aktualnie sprawdzane pod względem formalnym w Wydziale Kultury i Ochrony Zabytków. Te prawidłowo wypełnione i złożone będą poddane dalszej ocenie merytorycznej przez Komisję Konkursową, którą powoła Prezydent Olsztyna. Komisja w czasie oceny będzie uwzględniała:

1) znaczenie historyczne, artystyczne lub naukowe zabytku dla miasta Olsztyna,

2) stan zachowania zabytku,

3) wpływ planowanych prac na zachowanie i uczytelnienie wartości zabytku, jego części lub zespołu, w którym się ten zabytek znajduje,

4) wpływ planowanych prac na poprawę wizerunku miasta lub części obszaru miasta (dzielnicy, historycznego zespołu budowlanego, historycznego układu urbanistycznego) oraz promocję lokalnego dziedzictwa kulturowego,

5) udział środków własnych wnioskodawcy lub środków otrzymanych od innych organów na realizację prac lub robót,

6) prawidłowe wykorzystanie dotacji otrzymanych w latach ubiegłych z budżetu miasta Olsztyna, w szczególności terminowość i rzetelność wykonania prac.

Ostateczną decyzję w sprawie przyznania dotacji podejmą radni olszyńscy głosując nad projektem uchwały.

 

Powróć do archiwum
Pogoda