Idź do treści strony
Zabytki

Wystawa "Wybory do Sejmu i Senatu 4 czerwca 1989 w Olsztynie"

Plenerowa wystawa okolicznościowa prezentowana w czerwcu 2019 r. na Placu Jana Pawła II przed olsztyńskim ratuszem upamiętnia 30. rocznicę pierwszych w Polsce po II wojnie światowej częściowo wolnych wyborów do Sejmu, wolnych wyborów do Senatu oraz wydarzeń będących efektem obrad tzw. Okrągłego Stołu. To ważna rocznica - jak pisała 5 czerwca 1989 roku "Gazeta Olsztyńska", były to "Wybory otwierające nowy rozdział demokracji parlamentarnej w Polsce".

Wystawa składa się z tekstu, przygotowanego przez dr hab. Ryszarda Tomkiewicza z Ośrodka Badań Naukowych im. W. Kętrzyńskiego w Olsztynie (obecnie Instytut Północny im. W. Kętrzyńskiego w Olsztynie), w syntetyczny sposób przybliżającego historię oraz okoliczności przeprowadzenia w Olsztynie wyborów parlamentarnych z 4 czerwca 1989 roku. Tekst został zilustrowany wyborem dokumentów, fotografii, rysunków, ulotek oraz wycinków prasowych z 1989 roku, ukazujących jak wyglądały te wybory na Warmii i Mazurach oraz w samym Olsztynie. Bogaty materiał ilustracyjny udostępniły ze swoich zbiorów Ośrodek Badań Naukowych w Olsztynie oraz Muzeum Warmii i Mazur w Olsztynie.

Obchodom rocznicowym oraz wystawie plenerowej towarzyszył również folder informacyjny "Wybory do Sejmu i Senatu 4 czerwca 1989 w Olsztynie z tekstem prezentowanym na wystawie.

 

Pogoda