Wakacyjne spacerowniki po zabytkach
Rozpoczął się wakacyjny sezon letni. Dla turystów, którzy zechcą odwiedzić nasze miasto, proponujemy, obok licznych atrakcji przyrodniczych i kulturalnych, również trasy turystyczne o charakterze edukacyjnym, tematycznie związane z lokalnymi zabytkami.
Spacerując ulicami miasta można przy pomocy wytyczonego szlaku przypatrzeć się historycznym dachom i ich interesującym detalom i dowiedzieć się o nich czegoś więcej. Wystarczy popatrzeć w górę.
Nie mniej detali oferują olsztyńskie kamienice o bogatych fasadach. To druga propozycja zapoznania się ze szczególnym rodzajem detalu architektonicznego z motywem figuralnym. Maszkarony, uskrzydlone główki, postacie świętych czy płaskorzeźby- personifikacje – wszystko to można odnaleźć z naszym spacerownikiem.
Ale nie tylko one stanowią o urodzie architektury. Niebywałe walory dekoracyjne posiada także ceramika w wystroju architektonicznym. Możliwość plastycznego kształtowania gliny, a następnie jej glazurowania przyniosła ciekawe i kolorowe formy. Warto również nauczyć się rozpoznawać średniowieczną cegłę zendrówkę o charakterystycznej, niemal czarnej, połyskliwej barwie oraz dostrzegać dekoracyjne wzory, jakie z niej dawniej tworzono na murach najstarszych i najważniejszych budowli w mieście.
Piękno elewacji tkwi także w innych szczegółach architektonicznych. Popatrzmy np. na zabytkowe drzwi zewnętrzne. To one, m.in. dla podkreślenia głównego wejścia do budynku, otrzymywały najczęściej indywidualną, bogatą ornamentykę lub też bywały osadzane w dekoracyjnych portalach. Idąc ze spacerownikiem trasą zabytkowych stolarek drzwiowych, można zapoznać się z ich stylistyczną odmiennością oraz różnorodnością rozwiązań plastycznych.
A dla miłośników fortyfikacji obronnych proponujemy szlak średniowiecznych obwarowań miejskich. To spacer wokół Starego Miasta oraz zespołu zamkowego. Założenia te – choć posiadały odrębne systemy obronne – były też ze sobą powiązane. Trasa ta uwzględnia stan wiedzy, wynikający z prowadzonych od kilku lat na tym obszarze badań archeologicznych.
Sprawdź zabytkowe trasy na wakacje
Nasze spacerowniki są też dostępne w formie folderów w Miejskiej Informacji Turystycznej (ratusz, pl. Jana Pawła II 1, wejście od strony ul. 1 Maja).
Powróć do archiwum