Idź do treści strony
Zabytki
03.06.2019 13:26

Secesyjna fasada przy ul. Warmińskiej 21

Trwa remont konserwatorski jednej z bardziej interesujących zabytkowych fasad w mieście – fasady kamienicy przy ul. Warmińskiej 21 w Olsztynie. Prace konserwatorsko-restauratorskie zostały dofinansowane z budżetu miasta (wysokość dotacji - 70 tyś. złotych).

Symetrycznie zakomponowaną elewację frontową, z dwoma wysokimi wykuszami na skrajnych osiach, zdobią niepowtarzalne, secesyjne detale, kunsztownie wykonane techniką narzutową w świeżej zaprawie. Detale otrzymały formę rozbudowanych plakiet podokiennych oraz nadokiennych; ukształtowano je również w postaci medalionowo-kartuszowych dekoracji, umieszczonych w szczytach pseudoryzalitów oraz w zwieńczeniu portalu drzwiowego. Secesyjnej stylistyce elewacji odpowiadają ażurowe balustrady balkonowe, wyremontowane w ubiegłym roku przy pomocy dotacji miejskiej.

W ramach podjętych prac usunięto w pierwszej kolejności wtórne i uszkodzone tynki elewacyjne; oczyszczono powierzchnie detali architektonicznych, wstępnie je zabezpieczono oraz wzmocniono specjalnymi preparatami konserwatorskimi. Po tych pierwszych zabiegach okazało się, że duża część oryginalnych tynków prostych w tle elewacji jest w dobrym stanie, możliwym do zachowania. Zatem brakujące fragmenty tynku, a także ubytki w wystroju zostaną uzupełnione i odtworzone; w całości zostanie też zrekonstruowana jedna niezachowana dekoracja nadokienna z użyciem zapraw o składzie zbliżonym do oryginału. Kamienica otrzyma także pierwotną, jasnokremową kolorystykę w ciepłym odcieniu.  Przed remontem była ona widoczna miejscowo na elewacji; została też potwierdzona w konserwatorskich badaniach nawarstwień malarskich. Warto podkreślić, że oryginalnie z jasnokremową fasadą kamienicy kontrastowała ciemnoniebieska stolarka otworowa. To śmiałe zestawienie kolorystyczne – jasnych fasad z wyrazistą stolarką – nie należało jednak do odosobnionych przypadków w historii olsztyńskiej secesji.

 

Powróć do archiwum
Pogoda
Mgła 4°C
Czyste niebo 10°C