O zeszłorocznej konserwacji olsztyńskich starodruków
W ubiegłym roku przeprowadzona została konserwacja starodruków z olsztyńskich zbiorów archiwaliów. Prace zostały zrealizowane w ramach zadań publicznych z zakresu ochrony dziedzictwa kulturowego przy finansowym wsparciu Gminy Olsztyn. Na konserwację starodruków dotacje otrzymały Archiwum Archidiecezji Warmińskiej (12 000 zł), Biblioteka Wyższego Seminarium Duchownego Metropolii Warmińskiej Hosianum (16 600 zł) oraz Towarzystwo Przyjaciół Muzeum Warmii i Mazur w Olsztynie (1 400 zł).
W grupie starodruków z Archiwum Archidiecezji Warmińskiej znalazło się pięć siedemnastowiecznych rękopisów, dotyczących prawa ustrojowego i administracyjnego, historii Olsztyna i biskupów warmińskich. Wytypowane do konserwacji księgi są przedmiotem prac naukowych historyków i prawników ze względu na informacje o ustroju Warmii, jak i poszczególnych miejscowości, samorządu, rzemiosła, obronności i ekonomii w dawnych wiekach. Mają one bardzo dużą wartość dla rozpoznania dziedzictwa kulturowego regionu, kształtowania tożsamości lokalnej oraz opracowywania historii miejscowości. Wśród nich są księgi z 1616 roku, zawierające rewizje prawa chełmińskiego (Culmisches Recht); księga wpisów różnych dokumentów, dotyczących funkcjonowania miasta i parafii w XVII i XVIII wieku, m.in. z opisami kościoła, szkół, szpitali i stowarzyszeń (Liber processum Archipresbiteratus Allensteinensis 1646-1760), a także księga o biskupach warmińskich z herbami rządców diecezji od Anzelma do Andrzeja Batorego autorstwa Thomasa Tretera (Liber de Episkopatu et Episcopis Ecclesiae Varmiensis).
Z księgozbioru Biblioteki Wyższego Seminarium Duchownego Metropolii Warmińskiej Hosianum do konserwacji wytypowane zostały: starodruk z XVI wieku, składający się z dwóch współoprawnych druków prawniczych autorstwa Melchiora Klinga i Christiana Egenolpha - Enarrationes in quattuor Libros Institutionum Iuris Cuvilis Iustiniani oraz Vigliusa Zuichemusa - Commentaria in decem titulos Institutionum Iuris Civilis, a także 10 starych druków z XVII wieku.
Towarzystwo Przyjaciół Muzeum Warmii i Mazur w Olsztynie z kolei zgłosiło do konserwacji dowód osobisty Stanisława Szuleckiego z 1928 roku.
Prezentacja starodruków
Powróć do archiwum