Idź do treści strony
Zabytki
08.05.2025 13:43

Konserwacja rzeźb Huberta Maciejczyka

Kolejne rzeźby w przestrzeni miejskiej Olsztyna zostaną odnowione. W ubiegłym roku zostały oczyszczone rzeźby olsztyńskiej rzeźbiarki Balbiny Świtycz-Widackiej, usytuowane w parku Podzamcze. W tym roku, dzięki wnioskowi złożonemu przez Miejską Bibliotekę Publiczną we współpracy z Biurem Miejskiego Konserwatora Zabytków, udało się pozyskać dofinasowanie na prace konserwatorskie i restauratorskie przy bardzo ciekawych rzeźbach autorstwa  Huberta Maciejczyka. Wszystkie cztery kompozycje - grupy rzeźbiarskie powiązane były, niekiedy wprost funkcjonalnie, z instalacjami wodnymi. Trzy Gracje na Placu Jedności Słowiańskiej oraz Koniki z Parku Podzamcze pierwotnie zostały zaprojektowane jako oprawy rzeźbiarskie dla pomp wodnych, natomiast Pingwiny przy Parku Jakubowo oraz Rycerze w Parku Podzamcze służyły jako miejskie wodopoje. 

Przeprowadzenie prac będzie możliwe dzięki dotacji otrzymanej ze środków programu Centrum Rzeźby Polskiej w Orońsku pn. Rzeźba w przestrzeni publicznej dla Niepodległej – 2025 (pochodzących z budżetu Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego). Całkowity koszt realizacji zadania to 79.300 złotych, z czego 71.370 złotych stanowić będzie dotacja. W ramach projektu wspólnie z Miejską Biblioteką Publiczną będą realizowane interesujące wydarzenia, tematycznie związane z rzeźbami. To równocześnie doskonała okazja do poszerzenia wiedzy o okolicznościach powstania interesujących grup rzeźbiarskich oraz samej twórczości i dorobku artystycznym olsztyńskiego artysty okresy powojennego - Huberta Maciejczyka.

Hubert Maciejczyk - urodził sie w 1940 roku w Popielowie (ówczesne województwo katowickie), zmarł w Olsztynie w 1991 roku. Ukończył Państwowe Liceum Technik Plastycznych w Zakopanem, a następnie strudiował do 1966 r. w Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie. W tym samy roku przybył do Olsztyna, w którym tworzył do końca życia. Projektował i wykonywał pomniki, rzeźby plenerowe, fontanny, płaskorzeźby, tablice pamiątkowe, epitafia i nagrobki. Wykonał rzeźby również dla innych miast z regionu, między innymi dla Dobrego Miasta, Ornety, Ostródy, Fromborka. W Olsztynie, oprócz rzeźb plenerowych, jest też twórcą kilku tablic pamiątkowych patronów ulic, a także popiersia Michała Lengowskiego, znajdującego przy Placu Jedności Słowiańskiej.  

 

Zapraszamy też na spacer śladem olsztyńskich rzeźb i pomników. Szczegółowa trasa spaceru tutaj:

https://zabytki.olsztyn.eu/fileadmin/zabytki/Broszura_rzezby_i_pomniki/Pomniki_Olsztyn_2021_2022_DL-wersja_na_strone.pdf

Powróć do archiwum
Pogoda