Idź do treści strony
Zabytki
24.10.2016 13:05

Efekt prac na cmentarzu św. Jakuba

Zakończyły się tegoroczne prace konserwatorsko-remontowe na cmentarzu katolickim parafii św. Jakuba przy al. Wojska Polskiego w Olsztynie.

 

Konserwacji profilaktycznej (zachowawczej) zostały poddane m.in. kute ogrodzenia w większości bezimiennych kwater grobowych. Zostały one jednocześnie ustabilizowane, wypoziomowane i wzmocnione konstrukcyjnie poprzez m.in. wykonanie nowych podmurówek oraz nowych osadzeń narożnych słupków. Powyginane elementy metalowe zostały wyprostowane.

Relikty ogrodzeń dwóch kwater, które zachowały się tylko w części i były najmocniej zdeformowane, wyprostowano przy pomocy techniki kowalskiej. Naprawiono w nich również zniszczone łączenia prętów i płaskowników (nity) oraz zrekonstruowano brakujący słupek w ogrodzeniu.

 

Badania stratygraficzne wykazały, że w większości przypadków metalowe ogrodzenia były oryginalnie pomalowane w czarnej lub szarej kolorystyce. Tylko jedno z nich wyróżniało się srebrno-złotym wykończeniem. Wewnątrz tej kwatery znajduje się marmurowy pomnik nagrobny rodziny Poetsch. Jego kamienna powierzchnia została wypolerowana i zabezpieczona, zaś inskrypcja nagrobna uczytelniona.

Odnowione zostały również obramienia grobów oraz inne elementy zachowane wewnątrz pozostałych kwater. W trakcie porządkowania jednej z nich odsłonięto spod ziemi lastrykowy pomnik nagrobny, który zachował się w kilku luźnych częściach. Z uwagi na duży stopień destrukcji pionowej płyty pomnika, w którą wtopiona była pierwotnie tablica inskrypcyjna oraz zamontowany był od góry krzyż, podjęto decyzję o jej odtworzeniu. Dało to możliwość ponownego złożenia w całość nagrobka i przywrócenia go na miejsce. Z zachowanego fragmentu tablicy inskrypcyjnej możliwe jest odczytanie daty urodzin i śmierci nieznanej osoby: 18.5.1869 i 11.8.1924. Innego ciekawego odkrycia dokonano w trakcie oczyszczania podstawy metalowego krzyża. Odsłonięta została tabliczka zakładu kamieniarskiego Behrendt & Söhne z Braniewa.

 

Wszystkie obiekty zostały na koniec zabezpieczone przed niekorzystnymi warunkami atmosferycznymi poprzez zabieg hydrofobizacji.

 

Powróć do archiwum
Pogoda