Znakujemy zabytki Błękitną Tarczą
Jednym z działań przyczyniających się do podniesienia świadomości mieszkańców i turystów o wartości zabytkowej danego obiektu jest ich zewnętrzne znakowanie. Pięciokątny znak z biało-niebieską tarczą herbową, z ostrzem skierowanym w dół i napisem w górnej części "ZABYTEK CHRONIONY PRAWEM", zwany znakiem Błękitnej Tarczy, to oznaczenie, którym wyróżnia się wyłącznie zabytki nieruchome wpisane do rejestru zabytków.
Ale to przede wszystkim międzynarodowy symbol ochrony dóbr kultury określony w Konwencji haskiej z 1954 r., który służy oznakowywaniu obiektów kultury w celu zapewnienia im ochrony przed atakiem na wypadek konfliktu zbrojnego. Autorem projektu graficznego znaku jest prof. Jan Zachwatowicz, generalny konserwatore zabytków w Polsce w latach 1945-1957.
Błękitną Tarczę w pierwszej kolejności umieściliśmy na budynku ratusza miejskiego przy Placu Jana Pawła II 1, a także na siedzibie Urzędu Miasta Olsztyna przy ul. Wyzwolenia 30. Znak ten będziemy stopniowo przekazywać zainteresowanym właścicielom obiektów zabytkowych. W tym roku Biuro Miejskiego Konserwatora Zabytków przygotowało dwadzieścia emaliowanych tabliczek Błękitnej Tarczy. Chętne osoby prosimy o wysyłanie zgłoszeń po tabliczkę pod adres mkz@olsztyn.eu
Przypominamy również o tematycznym spacerze po odnowionych, zabytkowych klatkach schodowych olsztyńskich kamienic w dniu 26 kwietnia (sobota) w ramach obchodów MDOZ 2025. Start o godzinie 11.00 sprzed budynku przy ul. Ratuszowej 3.
Powróć do archiwum