Idź do treści strony
Zabytki
09.07.2018 08:37

Zachowanie sztuki sepulkralnej

Wkrótce rozpoczną się prace konserwatorsko-restauratorsko-remontowe wybranych nagrobków oraz metalowych ogrodzeń kwater grobowych na cmentarzu św. Jakuba. Jak co roku obiekty do prac typuje Miejski Konserwator Zabytków i Dyrektor Zakładu Cmentarzy Komunalnych w Olsztynie.

 

Do tegorocznych prac wyznaczone zostały m.in. dwa pomniki nagrobne, zachowane jedynie w formie postumentów, na których znajdują się fragmenty ażurowych konstrukcji, złożonych z elementów architektonicznych. Pierwotnie na ściankach obu postumentów były umieszczone tablice nagrobne, które nie zachowały się. To nieliczne przykłady tego typu nagrobków z kutego żelaza na cmentarzu św. Jakuba.

 

Pozostałe obiekty to ogrodzenia kwater grobowych z początku XX wieku, które ocalały w różnym stanie technicznym. Jedno z nich – z dekoracją w formie prostokątnych plakietek z motywem kwiatowym – zachowało się kompletne wraz z furtką. Pozostałe pozbawione są furtek albo zachowały się w formie zaledwie kilku przęseł. Metalowe ogrodzenia zdobią różne motywy dekoracyjne: arkadki, czteroliście wpisane w koła, ceowniki czy przenikające się esownice. Również pręty w przęsłach poszczególnych ogrodzeń mają różne zakończenia w postaci np. stylizowanych lilii czy szczególnie interesujących kielichów kwiatowych z pręcikami wokół słupków o kształcie wrzecionowatych spiral.

 

W jednej z dwóch kwater zachował się pojedynczy pomnik nagrobny w typie wolnostojącej stelli o modernistycznej formie (z uskokowo rozwiązanymi bokami). To jedyny w tej grupie pomnik ze śladami po dawnym napisie nagrobnym, który wskazuje na pochówek Olgi Suckow (13.03.1883 – 30.04.1934). Wewnątrz drugiej kwatery znajduje się postument z fragmentem złamanego krzyża żeliwnego.

 

Dziś szczególnie doceniamy wartość tych unikatowych zabytków sztuki sepulkralnej i kowalskiej. I między innymi w trosce o ich trwałe zachowanie miasto finansuje od dwunastu lat renowację zabytkowych nagrobków i innych elementów, które zachowały się na olsztyńskich cmentarzach.

 

 

<- Wstecz do: Archiwum
Pogoda
Czyste niebo 2°C
Częściowe zachmurzenie 18°C