Idź do treści strony
Zabytki
02.11.2018 11:03

Wyczyszczone popiersie Lengowskiego

Popiersie z brązu, należące do poety ludowego i działacza społecznego Warmii i Mazur - Michała Lengowskiego, powstało w 1978 roku. Twórcą pomnika jest rzeźbiarz Hubert Maciejczyk, przebywający i tworzący w Olsztynie od 1966 roku.

 

Przestrzeń olsztyńskich placów miejskich oraz parków zdobią i inne prace tego artysty, jak "Trzy Gracje" – będące elementem zdroju ulicznego, czy grupa "Rycerzy" - rzeźbiarska forma dawnego poidełka.

 

Miasto od kilku lat typuje do zabiegów konserwatorskich obiekty rzeźbiarskie w złym stanie zachowania. I w tym roku wskazane zostało właśnie odlewane popiersie Michała Lengowskiego, ustawione na wysokim postumencie na Placu Jedności Słowiańskiej. Rzeźba przed pracami nosiła liczne, powierzchniowe zabrudzenia i zacieki, a także miała zielonkawe naloty, będące naturalnym efektem korozji metalu. Również inskrypcyjna tablica lastrykowa na postumencie pomnika nosiła ślady zabrudzeń oraz dodatkowo porostów i glonów; dodatkowo była ona odspojona od podłoża. Sam monolityczny postument był zaś pokryty cienką warstwą spękanego i odspojonego tynku.

 

W wyniku zabiegów cały pomnik Michała Lengowskiego został umyty, miejscowo ręcznie doczyszczony i w całości zdezynfekowany. Zdestruowany tynk z postumentu - usunięto oraz odtworzono w wersji fakturalnej (o strukturze baranka) i ostatecznie pomalowano jasnoszarą farbą elewacyjną, zaś tablicę inskrypcyjną – sklejono i zespolono z trzonem postumentu za pomocą zaprawy klejowej. Wyczyszczoną powierzchnię brązowego popiersia - pokryto naturalnym woskiem, wypolerowano i ostatecznie zabezpieczono preparatem do konserwacji powierzchni metalowych.

 

 


<- Wstecz do: Archiwum
Pogoda
Pochmurnie 19°C
Przelotne deszcze 21°C