Idź do treści strony
Zabytki
13.11.2017 14:09

Tom trzeci "Olsztyńskiego Rocznika Konserwatorskiego"

Przygotowany przez Wydział Kultury i Ochrony Zabytków tom trzeci "Olsztyńskiego Rocznika Konserwatorskiego" poświęcony został powojennej odbudowie i dekoracjom Starego Miasta w Olsztynie.

 

We wstępie do publikacji Piotr Grzymowicz, Prezydent Olsztyna stwierdza:

Stare Miasto to serce Olsztyna. To symbol, jego znak rozpoznawczy, źródło i zalążek, z którego rozwinęło się dzisiejsze, współczesne miasto. Jak zapewne wszyscy wiemy, o wyjątkowej i ponadlokalnej wartości olsztyńskiego Starego Miasta decyduje w głównej mierze dobrze zachowany, średniowieczny układ urbanistyczny, wraz z zamkiem kapituły warmińskiej oraz zachowanymi elementami systemu fortyfikacji miejskich. Niniejszą publikacją chcemy jednak podkreślić, że na wyjątkową wartość zabytkową i kulturową olsztyńskiego Starego Miasta składa się również interesująca i przemyślana architektura z czasów jego powojennej odbudowy, a nie tylko najstarsze, średniowieczne zabytki Olsztyna, takie jak zamek kapituły warmińskiej, gotycka katedra, Brama Górna czy stary ratusz.

 

W "Olsztyńskim Roczniku Konserwatorskim" znalazły się artykuły historyków sztuki, konserwatorów oraz wykonawców dekoracji, którzy podjęli się omówienia różnych zagadnień, związanych z powojenną historią odradzania i kształtowania się najważniejszej dzielnicy miejskiej Olsztyna. Przybliżony został zatem proces odbudowy zniszczonego po wojnie Starego Miasta (dodatkowo ukazany na szerszym tle realizacji odbudów innych miast historycznej Warmii), okoliczności formowania się środowiska artystycznego ówczesnego Olsztyna i jego wkład w ozdabianie starówki, a także kilkuletnia historia powstawania poszczególnych dekoracji na elewacjach odbudowanych domów. Rocznik zawiera również pełny katalog dekoracji staromiejskich (sgraffit, płaskorzeźb, mozaiki i metaloplastyki) oraz katalog zachowanych i niepublikowanych dotąd projektów dekoracji sgraffitowych jednego z najważniejszych artystów plastyków w historii powojennego dekorowania miasta - Bolesława Wolskiego.

 

W ramach działań popularyzujących artystyczną oraz historyczną wartość powojennej architektury olsztyńskiego Starego Miasta przygotowany został również film dokumentalny "Odbudowa i dekoracje Starego Miasta", a także zakładki do książek z najbardziej charakterystycznymi staromiejskim sgraffitami.

 

Spotkanie promujące najnowszy rocznik, podczas którego nastąpi również projekcja filmu, odbędzie się 24 listopada (piątek), o godz. 17.00, w Muzeum Warmii i Mazur (Sale Kopernikowskie w zamku). W ramach promocji wygłoszone zostaną referaty na temat historii odbudów warszawskiej Starówki oraz olsztyńskiego Starego Miasta. Wydarzeniu dodatkowo towarzyszyć będzie specjalna wystawa "Kolorowa Starówka", poświęcona warszawskim dekoracjom staromiejskim, przygotowana przez Biuro Stołecznego Konserwatora Zabytków Urzędu Miasta Stołecznego Warszawy.

 

Serdecznie zapraszamy na spotkanie wszystkich zainteresowanych. Wstęp wolny.

 



Powróć do archiwum
Pogoda