Idź do treści strony
Zabytki
19.09.2018 08:01

Remont kamienicy Naujacka

Kolejna wspólnota mieszkaniowa skorzysta z tegorocznej dotacji miejskiej na zabytki. Rozpoczynają się właśnie prace konserwatorskie przy fasadzie kamienicy przy ul. Warmińskiej 8.

 

Kamienicę z lokalami przeznaczonymi pod wynajem wybudował Otto Naujack, mistrz rzeźnicki, właściciel cegielni oraz wielu nieruchomości w mieście, w tym między innymi sąsiedniej kamienicy nr 7, a także najbardziej rozpoznawalnej kamienicy secesyjnej przy ul. E. Kruka 3 – obecnie siedziby Miejskiego Ośrodka Kultury. Kamienice Naujacka należały do jednych z bardziej okazałych i ekskluzywnych domów w Olsztynie, w których wynajmujący mieszkania lokatorzy przynależeli do znaczących oraz bogatych grup zawodowych.

 

Wybudowaną ok. 1910-1912 roku kamienicę przy ul. Warmińskiej 8 (dawnej Langgasse) zamieszkiwali między innymi Fritz Minuth – profesor, Haubold – radny miejski oraz rentier Ferdynand Schmidt.

 

Kamienicę wyróżnia trzykondygnacyjny wykusz o charakterystycznie ściętych narożnikach (na wysokości trzeciej kondygnacji) i szczycie ujętym w wolutowe gzymsy. Fasada budynku posiada wyważony wystrój architektoniczny o eklektyczno-secesyjnych formach w postaci między innymi plakiet, przypominających kartusze z wolutami. Plakiety w szczycie fasady i wykusza przybrały formy znacznie rozbudowane o elementy wici roślinnej. Elewacyjną ornamentykę uzupełniają pasy fryzów z motywami geometryczno-roślinnymi. Z form roślinnych składa się też dekoracja rzeźbiarska drzwi frontowych, w których dodatkowym barwnym akcentem są kolorowe, fakturalne szybki, zachowane w nadświetlu oraz w jednym z prześwitów drzwiowych.

 

Badania konserwatorskie ujawniły, że kamienica była remontowana w okresie powojennym (w latach 70. XX w.). Remont polegał na pokryciu powierzchni pierwotnie niemalowanej elewacji warstwą farby w kolorze żółtym oraz w przypadku detali architektonicznych - dodatkowo bieli. Powierzchnię oryginalnego tynku wapiennego w dolnej części elewacji pokryto z kolei warstwą tynku cementowo-wapiennego, którą naprawiano ówczesne uszkodzenia fasady. Pomimo niewielu wtórnych nawarstwień fasada jest zniszczona i wymaga podjęcia niezwłocznych prac konserwatorskich. Farba elewacyjna jest spłukana i łuszczy się; elementy dekoracyjne – miejscowo silnie wypłukane i zabrudzone. W obrębie szczytów widoczne są ubytki w kompozycji ornamentów. W wielu miejscach tynki są spękane, spęcherzone i rozwarstwione.

 

Z uwagi jednak na duży stopień zachowania oryginalnej substancji zabytkowej zaplanowane prace remontowe będą miały charakter przede wszystkim konserwatorski, ukierunkowany na zachowanie i utrwalenie jej w jak największym stopniu. Dlatego stare tynki wraz ze wystrojem w miejscach ich rozwarstwień i spęcherzeń będą przede wszystkim zabezpieczane i wzmacniane zastrzykami ze zmodyfikowanej zaprawy wapiennej. Ubytki na pozostałej powierzchni elewacji będą uzupełniane zaprawami konserwatorskimi o odpowiednio dobranych do oryginału parametrach. W zakresie prac remontowych znalazły się także tarasy ostatniej kondygnacji oraz zabytkowe drzwi wejściowe prowadzące do sieni.

 

Wysokość dotacji miejskiej wynosi 60 000 zł.

 

Powróć do archiwum
Pogoda