Idź do treści strony
Zabytki
14.09.2017 09:07

Realizacja dotacji na zabytki

W tym roku dofinansowywane są między innymi prace konserwatorsko-restauratorskie klatek schodowych w dwóch zabytkowych kamienicach - przy ul. Kościuszki 32 i ul. Warmińskiej 7.

 

W pierwszym przypadku prace obejmują wnętrza sieni i klatki schodowej oraz znajdujące się tam drewniane elementy wyposażenia (drzwi wahadłowe prowadzące z sieni do klatki, balustradę tralkową, policzki schodów, dwuskrzydłowe drzwi do mieszkań). Obecnie trwa usuwanie wtórnych przemalowań z drewnianych elementów, które ostatecznie zostaną wykończone w brązowo-czerwonej kolorystyce; odtwarzana jest także dwubarwna kolorystyka na ścianach klatki w tonacjach ugrowych.

 

W przypadku kamienicy przy ul. Warmińskiej 7 dotowane są prace konserwatorskie w obrębie sieni. Równolegle prowadzone są jeszcze prace we wnętrzu samej klatki schodowej. W trakcie prac na ścianach odsłonięte zostały ślady najstarszego wystroju. Wybudowana w 1907 roku kamienica otrzymała – jak się okazało - secesyjną dekorację linearną we wnętrzach sieni i klatki schodowej. Jednak w l. 30. XX wieku ornamentykę w stylu secesyjnym zakryto i wykonano na ścianach nową aranżację malarską, odmienną w charakterze od pierwotnego wystroju. W przypadku sieni jest to aktualnie oczyszczana dekoracja geometryczno-pasowa, urozmaicona powtarzalnym motywem figuralnym - postacią starożytnej Greczynki niosącej amforę. W ramach dotowanego zadania odtworzone zostaną również ceramiczne płytki ścienne z ornamentem w postaci złoconego perełkowania oraz renowacji poddane zostaną drzwi wahadłowe, w których - poza kolorystyką - odtworzone zostanie szkło ornamentowe oraz barwione.

 

Zakończył się remont fasady kamienicy przy ul. Okopowej 12, w trakcie którego otrzymała ona nowe, gładki tynki; istniejący historyczny detal architektoniczny został odpowiednio wzmocniony i uzupełniony. Elewacja została ostatecznie pomalowana w kolorze jasnokremowym; detal podkreślono jednak jaśniejszym odcieniem tego samego koloru.

 

<- Wstecz do: Archiwum
Pogoda
Częściowe zachmurzenie 13°C
Częściowe zachmurzenie 25°C