Idź do treści strony
Zabytki
19.07.2019 10:46

Początek prac na cmentarzu

Kolejne kwatery nagrobne z cmentarza św. Jakuba przy al. Wojska Polskiego w Olsztynie zostaną poddane w okresie letnim pracom konserwatorsko-restauratorsko-remontowym.

Te nieodnowione kwatery cmentarne - ze zniszczonymi i zarośniętymi nagrobkami, nierzadko pierwotnie większe - obecnie zachowane są już najczęściej tylko we fragmentach. Posiadają niepełne ogrodzenia, często o rozchwianych i pogiętych konstrukcjach, skorodowane i pozbawione części dekoracyjnych wypełnień. Mimo złego stanu zachowania, warte są jednak podjęcia wszelkich działań, które zabezpieczyłyby je przed dalszą degradacją oraz uchroniły przed całkowitym zniszczeniem.

Sześć następnych kwater nagrobnych z zabytkowej nekropolii przy al. Wojska Polskiego zostanie w tym roku uporządkowanych oraz profesjonalnie odnowionych i zabezpieczonych. W żadnej z nich nie zachowały się tablice z nazwiskami osób pochowanych, w niektórych nie ma już nawet śladów po grobach. Ich granice wyznaczają jedynie ażurowe ogrodzenia na podmurówkach. I to one niejednokrotnie są wyłącznymi już tylko śladami po miejscach pochówków. A ich niezwykle ornamentalne wypełnienia, wykute w spiralne formy, koła, woluty, ceownice czy zgeometryzowane wzory i uzupełnione stylizowanymi elementami roślinnymi, stanowią dziś o wyjątkowości rzemiosła przedwojennej sztuki sepulkralnej.

Środki, które Urząd Miasta systematycznie przeznacza na prace konserwatorsko-restauratorsko-remontowe zabytkowych cmentarzy w Olsztynie, w tym roku wynoszą ok. 40 tyś. złotych.

 

 

<- Wstecz do: Archiwum
Pogoda
Czyste niebo -3°C
Pogodnie 1°C