Idź do treści strony
Zabytki
04.09.2019 08:14

Olsztyńskie dzieło Stefana Knappa

"Kompozycja astronomiczna" autorstwa polskiego malarza i rzeźbiarza emigracyjnego - Stefana Knappa zdobi od 1973 roku ścianę dziedzińca Biura Wystaw Artystycznych w Olsztynie oraz Olsztyńskiego Planetarium i Obserwatorium Astronomicznego. Artysta podarował miastu swoje dzieło z okazji obchodów pięćsetlecia urodzin Mikołaja Kopernika. Jest ono przykładem monumentalnych kompozycji ściennych, w których specjalizował się polski twórca dekorując nimi nowoczesną architekturę. Podobna dekoracja architektoniczna o tematyce astronomicznej znajduje się na elewacji Biblioteki Uniwersyteckiej w Toruniu. Poza Olsztynem i Toruniem posiadaniem dzieł Knappa może jeszcze poszczycić się Warszawa.

Olsztyńska "Kompozycja astronomiczna" to relief wykonany w całości z kwadratowych blach stalowych - płaskich oraz wypukłych z kulistymi formami, nawiązującymi do ciał niebieskich. Te różnej wielkości płyty metalowe zostały pokryte odrębnie wielobarwnymi emaliami, a następnie połączone ze sobą w wielką kompozycję ścienną. Technika malowania metalu emalią (utrwaloną następnie poprzez kilkukrotne wypalanie w specjalnych piecach) jest autorską i niepowtarzalną techniką Stefana Knappa.

W przeszłości kompozycja ta była poddawana pracom konserwatorskim. Jednak relief po latach ekspozycji w otwartej przestrzeni posiada już powierzchniowe, trudne do usunięcia zabrudzenia z ciemnymi smugami, spękania i ubytki w miejscach łączeń blach, odspajające się warstwy malarskie głównie w miejscach wcześniejszych uzupełnień oraz widoczne tam ogniska korozji.

W związku z tym stanem zachowania Wydział Kultury i Ochrony Zabytków zlecił przeprowadzenie prac konserwatorsko-restauratorskich reliefu. Prace będą prowadzone na miejscu przez zespół toruńskich konserwatorów i rozpoczną się już we wrześniu br.

 

 

<- Wstecz do: Archiwum
Pogoda
Pochmurnie 10°C
Pochmurnie 16°C