Idź do treści strony
Zabytki
29.11.2017 08:10

"Kolorowa Starówka" - wystawa o Warszawie w olsztyńskim ratuszu

Kolorowa Starówka - wystawa o warszawskich polichromiach i sgraffitach, prezentowana w olsztyńskim ratuszu

Niedawnej promocji najnowszego tomu "Olsztyńskiego Rocznika Konserwatorskiego" towarzyszyła wystawa "Kolorowa Starówka", poświęcona warszawskim dekoracjom staromiejskim. Wystawę przygotowało Biuro Stołecznego Konserwatora Zabytków Urzędu Miasta Stołecznego Warszawy. Aktualnie wystawę można oglądać do 12 grudnia br. na pierwszym piętrze olsztyńskiego ratusza.

 

Warszawskie Stare Miasto jest zaprezentowane na ośmiu planszach. Tytuł wystawy - "Kolorowa Starówka" - ściśle wiąże się z elewacjami budynków, które zostały wykonane w tradycyjnych technikach malarstwa ściennego (al fresco, al secco i sgraffito). Przypomnijmy, że w tej ostatniej technice zostały również wykonane olsztyńskie dekoracje Starego Miasta. Zaprezentowane na wystawie warszawskie sgraffita i polichromie powstały w latach 1953-1954, w ramach powojennej odbudowy Starego Miasta. Jednak po raz pierwszy tego rodzaju dekoracje zostały wykonane już w 1928 roku, z okazji dziesiątej rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości. Z okresu przedwojennego zachowały się jedynie dwie, zaprezentowane na wystawie polichromie z przedstawieniami dziewcząt z dzbanami, które wykonała znakomita malarka dwudziestolecia międzywojennego – Zofia Stryjeńska. Podczas powojennej odbudowy warszawskiej Starówki projektowaniem i wykonywaniem dekoracji na elewacjach kamienic zajmował się zespół artystów malarzy pod kierownictwem prof. Jana Seweryna Sokołowskiego, w składzie: prof. Edmund Burke, Zofia Czarnocka-Kowalska, Zofia i Roman Artymowscy, Helena i Lech Grześkiewiczowie, Jan Zamoyski, Krystyna Kozłowska, Grzegorz Wdowicki, Helena i Leon Michalscy, Hana i Jacek Żuławscy, Maria i Bohdan Urbanowiczowie, Witold Miller oraz studenci warszawskiej ASP.

 

Turek z kawą, chińczyk z filiżanką herbaty, kobieta z lustrem, szewc, muzykanci, satyrowie to niektóre tylko barwne przedstawienia z fasad warszawskiej Starówki. Warto zatem zapoznać się z tą interesującą wystawą, by znaleźć podobieństwa, a może przede wszystkim dostrzec różnice pomiędzy warszawskimi a olsztyńskimi dekoracjami staromiejskimi.

 

Katalog olsztyńskich sgraffit jest zamieszczony w najnowszym roczniku konserwatorskim, o sgraffitach opowiada też specjalny film dokumentalny na YouTube.

Powróć do archiwum
Pogoda